Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

19 Nisan 2011 Salı

Galatasaray 2010-11 Bölüm 2: Hagi Dönemi


Rijkaard'ı yollayan yönetim Fenerbahçe maçı öncesi taraftarın gazını almak için Hagi'yi göreve getirmişti. Hagi ilk maçında Kadıköy'den puan çıkarınca çoğu Galatasaraylı mutlu oluyordu. Ancak Hagi savunmada Rijkaard'ın ipini çeken Servet'e yer vererek bir kısım taraftardan eksi not aldı. Ki tepki gösterenler Hagi'ye en çok destek veren kısım olan yabancı düşmanı olmayan taraftarlardı.

Okan-Emre'den beri gelen futbolcular arasındaki yabancı düşmanlığı Hagi'nin gelmesiyle teknik heyete de sıçradı. Misimoviç bilinmeyen bir nedenle kadro dışı kalırken sol bekte Gustavo Victoria, Orhan Ak gibi futbolcuları bizlere aratan Balta'yı nasip görmüştü geçen sene Liverpol'da ilk 11 oyuncusu olan İnsua'nın yerine Commandante. Takımda futbolcuların alışık olmadıkları yerlerde oynamaları da Hagi'nin eksileri hanesine yazılırken Elano takımdan gönderiliyordu 2 mandal, 1sepet karşılığında. Velhasıl takım inişli çıkışlı bir grafik sergilerken sezonun ilk yarısı bitti.
Rijkaard döneminden kalan futbolcunun fiziği yerine aklını kullaması bazlı oyun yerini tamamen kaos futboluna bırakırken sezon başında buna göre kondisyon çalışması yapmayan takımın 50-55 dakikada fiziken tükenmesi sorununa bir çözüm bulunmasını ve kadro kalitesinin yükseltilmesini bekliyorduk derve arasında. Devre arasında Misimoviç, Ali Turan, Mehmet Batdal gibi oyuncular gönderilirken kadroya Culio, Stancu, Yekta, Kazım ve Zapata katıldı. Transferler tamamen Hagi'nin isteğine göre yapılırken bu oyuncuların yeterliliği pek sorgulanmadı. Bugün şampiyonluğa oynayan takımlarda Culio haricinde hiçbiri ilk 11 oynayacak kapasiteye sahip olmayan bu oyuncular Galatasaray'da kadroya ezberden yazılmak zorundaydı. Ki yeniden Rijkaard'ın dediği kadro yetersizliği sorunu ortaya çıkıyordu. Ancak yine de takımdaki en büyük sorun kondisyondu. İkinci yarıya TT Arena'da başlayan Galatasaray ilk 60 dakikalarda iyi mücadele ederken bir çok maçı son yarım saatte yediği gollerle kaybediyordu. Bu olay Fenerbahçe maçında da devam edince Adnan Polat yeniden taraftarların gazını almak için Hagi'yi de yolladı.

Her şeye rağmen 'i love you Hagi'

18 Nisan 2011 Pazartesi

Galatasaray 2010-11 Bölüm 1: Rijkaard DönemiUzun süredir bir şey yazmıyordum ama Arda'nın forma olayı ve kadın basketbol takımına yapılanlardan sonra biraz olsun sinirlerimi yatıştırmak için sezon özeti babında bir şeyler karalayacağım.

2009-2010 sezonun üçüncü bitiren Galatasaray yeni sezona sene içinde aksayan mevkilere takviye yapma amacıyla başladı. Bilindiği üzere Rijkaard orta saha, stoper, sol bek ve forvet istiyordu. pek çok kişiye göre bunların en önemlisi orta sahaydı. Yönetim orta sahada Mehmet Topal'ı gönderirken Rijkaard'ın sistemine pek uymayan Lorik Cana'yı transfer etti. Sol beke Çağlar Birinci gelirken defansa Ali Turan alındı. forvet mevzusuysa tamamen saçmalıktan ibaretti. Önce Rijkaard'a Giovanni ve Stoch vaat edilerek geçen senenin en çok maç kazandıran adamı Keita yollandı. 6+2+2yi doldurması için kaleci terminatörü Pino, ardından genç yetenek 24 yaşındaki Mehmet Batdal ve yıllık Beşiktaş kontenjanından Serdar Özkan alındı.


Bu hamleler yapılırken asıl yapılması gereken yanı takıma zarar verenleri gönderme işlemi es geçildi. Ki bana göre Rijkaard'ın en büyük hatası da buydu. Hocanın son şansı diyen Servet, her maç sahada toplam 3 dakika görünen Sarp, Euro 2008'den sonra vasat maç bile çıkaramayan Balta, bir önceki sene Sivaslı bir futbolcunun canına kasteden Barış gibi futbolcular kadroda tutuldu ve sezon başladı. İstanbul'daki Belgrad maçı 2-2 bitince bir kazadır oldu diyorduk. Zaten ikinci maç da 6-1 mi ne bitti. Ardından Kharpaty maçı geldi çattı. İstanbul'da yine 2-2 lik bir skor. Ve deplasmanda alınan 1-1'lik skorla elenen Galatasaray'da geçen sene kadro yetersiz diyen Rijkaard'ın kadrosu daha da zayıflatılınca doğru söylediği anlaşıldı. Bu maçın ardından Galatasaray'ın ikinci kaptanı hava alanında gülerek 'Dışarda taraftar var mı?' deyince gönderilmesi gerekip gönderilmeyenler listesine bir kişi daha eklendi. Avrupa Ligi'nden elenildikten sonra yönetim kadroya iki futbolcu daha ekledi. Misimoviç ve İnsua. İnsua herkes için sürpriz olurken Misimoviç'in yaklaşık bir ay süren transfer pazarlıkları sonrası gelmesi yönetimin yanlışları hanesine eklendi.


Ligin ilk iki maçında Sivas ve Bursa'ya yenilen Galatasaray ardından 4 maç üstüste kazandı sonrasında Karabük'e kaybeden takım Ankaragücü maçında sezonun dip noktasını gördü. Baros'un hırsından kendini sakatladığı maçta Servet ve Balta'nın muazzam(!) performasları ile alınan 4-2 lik mağlubiyet bir ay önce hocanın kontratını uzatacağız diyen Adnan Polat'ın şovuyla son buldu. Maçtan sonra açık açık bana güvenmezseniz maç satarım diyen Servet'i takımda tutan Polat, Rijkaard ve Neskeens'i gönderdi.
Related Posts with Thumbnails